Odpowiedzialna Gra

W dzisiejszych czasach odpowiedzialna gra jest ważniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza, że kasyna online dostępne są na wyciągnięcie ręki. Warto zatem wiedzieć, jak grać, żeby nie popaść w uzależnienie od hazardu.

Czym jest odpowiedzialna gra?

Jak już się domyślasz odpowiedzialna gra to zbiór zasad, których należy przestrzegać, jeśli chce się uniknąć problemów z hazardem. Do największego z nich zalicza się uzależnienie od hazardu. Część graczy jest na nie podatna. Zwłaszcza wtedy, kiedy w grę wchodzą pieniądze i wizja uzyskania dużych wygranych. Oba elementy potrafią być niestety zgubne, jeżeli nie obchodzisz się z nimi ostrożnie.

Stąd postanowiliśmy napisać krótki poradnik, w którym omówimy na czym polega odpowiedzialna gra, opiszemy także symptomy uzależnienia od hazardu oraz wskażemy, gdzie szukać pomocy, jeżeli dostrzeżesz problem u siebie bądź u swojego znajomego czy członka rodziny. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego tekstu i bądź pewien, że uprawiasz hazard w sposób bezpieczny.

Jak odpowiedzialnie uprawiać hazard?

Tak naprawdę nie ma jednej sztywnej reguły. Dla każdego gracza odpowiedzialna gra może być czymś innym. Każdy z nas ma inną osobowość, inną pozycję materialną i społeczną. Najważniejsze żeby grać z głową i w takich ramach kwotowych oraz czasowych, które nie będą miały wpływu na Twoje życie prywatne, zawodowe czy rodzinne.

Dlatego też kluczowym aspektem odpowiedzialnej gry jest przeznaczanie na hazard takiej puli pieniędzy, którą możesz z góry założysz, że przegrasz. I przy takim założeniu nie wpłynie to na Twoje dalsze funkcjonowanie w nazwijmy to, normalnym życiu. Zwłaszcza, że na stronach hazardowych częściej się przegrywa, niż wygrywa.

Podobnie wygląda to też w przypadku przeznaczania czasu na grę. Nigdy nie rezygnuj ze swoich codziennych obowiązków, spędzania czasu z rodziną czy pracy, żeby uprawiać hazard. Graj tylko w wolnym czasie. Wtedy, kiedy możesz sobie na to pozwolić.

Są to dwa fundamenty odpowiedzialnej gry, które stanowczo powinieneś przestrzegać. W tym miejscu warto wspomnieć, że kasyna online posiadają cenne narzędzia, które pozwolą podatnym na hazard graczom kontrolować swoją aktywność.

Jednym z takich narzędzi są limity konta. Gracz może ustawić dzienny, tygodniowy i miesięczny limit środków i czasu gry, po przekroczeniu którego dostęp do jego konta zostanie tymczasowo zablokowany. Poza tym, gracz może poprosić o tymczasową blokadę konta w każdym dowolnym momencie. Wreszcie, możesz wnioskować także o samowykluczenie, a to oznacza, że na stałe stracisz dostęp do kasyna online. Jest to najbardziej radykalny, ale czasem niezbędny krok, kiedy czujesz, że sytuacja wymyka się spod Twojej kontroli.

Rodzaje i objawy uzależnienia od hazardu

Istnieją trzy główne rodzaje uzależnienia od hazardu. Pierwszym z nich jest hazard rekreacyjny, drugim hazard problemowy, a trzecim hazard patologiczny, który jest najbardziej skrajnym i niebezpiecznym rodzajem uzależnienia od hazardu.

Hazard rekreacyjny jest z reguły sporadyczny i gracz traktuje grę jako nadmierną formę spędzania wolnego czasu. Hazard problemowy cechuje się tym, że zaczynają pojawiać się negatywne konsekwencje, jak np. problemy finansowe czy tracenie kontaktu z rzeczywistością.. Hazard patologiczny jest nasilonym objawem hazardu problemowego i w takim przypadku osoba uzależniona potrzebuje pilnej pomocy.

Jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony od hazardu? Jak sprawdzić czy mam problem z hazardem? Do najpopularniejszych symptomów uzależnienia od hazardu zalicza się:

  • Poczucie konieczności grania i brak kontroli nad powstrzymaniem się przed grą.
  • Spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu, w celu uzyskania zadowolenia z tego faktu.
  • Łamanie własnych postanowień, co do zaprzestania grania czy poświęcania kolejnych środków na grę.
  • Traktowanie gry jako ucieczki od rzeczywistych problemów w życiu.
  • Zaniedbywanie swoich dotychczasowych zainteresowań, przyjaźni, relacji, rodziny czy pracy.
  • Niespełnione i natrętne marzenia o dużych wygranych, które popychają w coraz to większe przegrane.
  • Okłamywanie najbliższego otoczenia w celu zdobycia pieniędzy na dalszą grę.
  • Próby łamania prawa, jak oszustwa czy kradzieże, w celu zdobycia środków na grę hazardową.
  • Podnoszenie stawek po kolejnej przegranej, żeby jak najszybciej odrobić straty, co w konsekwencji prowadzi do katastrofy finansowej.

Jeżeli zaobserwowałeś u siebie lub u kogoś bliskiego jeden z powyższych objawów, to oznacza, że jest to uzależnienie od hazardu i powinieneś jak najszybciej podjąć właściwe kroki, zanim będzie ku temu za późno.

Gdzie szukać pomocy?

Polscy gracze mogą skorzystać z wielu organizacji non-profit, które niosą pomoc w uzależnieniach od hazardu. Wszystkie z nich zapewniają anonimowość. Kiedy zaobserwujesz u siebie problem z hazardem, nie zwlekaj, zgłoś się po pomoc jak najszybciej. Im szybciej tego dokonasz, tym łatwiej będzie zwalczyć uzależnienie. Pamiętaj, to nie wstyd zgłosić się po pomoc. Wstydem jest bać się ją przyjąć.